רוחניות

הודו נחשבת לבירת הרוחניות ובה צמחו היוגה, המדיטציה ופילוסופיות רוחניות נוספות.

מחפשים משמעות רוחנית בהודו

כבר אלפיי שנים הודו משמשת כצומת מרכזית לסוחרים, הוגי דעות, כובשים וגם אנחנו המטיילים, כל אלו השאירו ומשאירים חותם בהודו והיא הפכה עם השנים לקרקע פורייה להתפתחות דרכי חשיבה שונות וגישות שנותנות חשיבות לנשמה, ולרעיונות כמו שכר ועונש, קארמה, גורל, וגם אלוהות או כוח עליון כלשהוא. הגישות האלו רואות את חיי הרוח כעיקריים ואת החיים החומריים, החיצוניים כמשניים בחשיבותם.

קחו נשימה עמוקה וכנסו איתנו לעולם הרוחני של הודו:

יוגה בהודו

פירוש המילה יוגה מסנסקריט, לאחד, לרכז את תשומת הלב, ובתרגול היוגה המתרגל מגיע למצב בו החושים מכונסים פנימה ואין הסחות דעת חיצוניות.

בפילוסופיית היוגה, האידאל הוא להגיע למצב בו חווים שלווה נצחית הנקראת, סמאדהי. והיוגה היא הדרך כדי להגיע לשלב זה דרך מסע פיזי ורוחני שמטרתו להרגיע את תנודות התודעה.

יש כמה וכמה שיטות של יוגה לדוגמא: ויניאסה יוגה, אשטנגה יוגה, שיווננדה יוגה, איינגר יוגה האתה יוגה ועוד…לפי המסורת, היוגה התחילה ביערות של צפון הודו, כשמתבודדים וסגפנים שחיו בטבע החלו לחקות את בעלי החיים בתנוחות שלהם, בירת היוגה העולמית והמקום המרכזי ללימודי יוגה בהודו היא העיר רישיקש שבצפון הודו. ברישיקש נוכל למצוא את המורים שנחשבים להכי טובים בעולם ליוגה ואת הגורויים, בעיר נמצאים כמה אשראמים שבהם אפשר ללמוד ולתרגל יוגה ופעם בשנה מתקיים ברישיקש פסטיבל היוגה הבינלאומי.

מדיטציה

ישנן טכניקות רבות למדיטציה, שהמאחד בינהן הוא היותן תרגול אישי שהמתרגל עושה בעצמו בין אם הוא לבד או בקבוצת אנשים.

בהודו תרגול מדיטציה החל במאה ב – 15 לפני הספירה. המדיטציה מוזכרת בכתבים הקדומים, האופנישדות, שם מוסבר שהתהליכים שבנפש האדם פועלים באמצעות צ’אקרות, והמדיטציה הוגדרה ככזאת שגורמת להן לפעול באופן שונה.

מסוף המאה ה-19 הגיעו מהמזרח טכניקות מדיטציה למערב.

איורודה

לפי האיורודה קיימות שלוש (דושות) צורות אנרגיה שקל להוציא מאיזון. כוחות אלו מתקיימים בגוף, במזון ובנפש האדם. איזון בין הכוחות האלה הוא תנאי לבריאות תקינה. מרכיבי 3 צורות האנרגיה האלו הם חלל, אוויר, אש, מים ואדמה.

זיהוי קיומם של הדושות הללו הוא תפקידו של המטפל\הרופא האיורודי. המטפל מבצע בדיקה גופנית יסודית, שכוללת תישאול ומישוש הדופק. בעזרת הבדיקות מחליט המרפא על מצב הדושות ובוחר את הטיפול המתאים. תזונה, אורח חיים וצמחי מרפא הם הכלי העיקרי של האיורודה לשמירת הבריאות.

בהודו יש מרכזים אירוודים לשם ניתן להגיע, לעבור איבחון יסודי ולקבל סדרת טיפולים שיכולים להימשך ימים בודדים עד מספר שבועות.

טיפולי איורוודה לדוגמא:

אביהנגה וסוודנה – שימון ויזוע: טיפול איורוודי של שימון ועיסוי הגוף ע”י שמן חם בשבעה מנחים, לאחר מכן עובר המטופל יזוע עם אדים רפואיים. השימון מחזק ומזין את הגוף והיזוע תורם לפתיחת ערוצי הגוף ולתנועה תקינה בגוף.

יזוע עם צמחים: המטופל יושב בתא הזעה כשרק ראשו נשאר מחוצה לו, לתא ההזעה מוחדרים אדים. היזוע גורם לחימום, ריכוך השרירים, הפחתת כבדות והגברת חילוף החומרים.

שירודהרה – ניסוך שמן על המצח: טיפול נסך שמן על איזור המצח והעין השלישית. הטיפול מתבצע בשכיבה על הגב, וע”י טפטוף שמן חמים באופן אחיד על אזור המצח הלוך ושוב. מומלץ להרגעת מערכת העצבים המרכזית, כאבי ראש, נדודי שינה, נשירת שיער וחרדות.

אקשי טרפנה  – טיפול מזין לעיניים: טיפול בו תוחמים את איזור העין, מסביבה, ויוצקים גהי רפואי – חמאה מזוקקת עם צמחים, כשהעין סגורה. המטופל נשאר לשכב זמן מה תוך פתיחת וסגירת העיניים. נמשך עד 6 דקות. החומר נספג בעיניים, מזין ומחזק אותן. מצוין לבעיות יובש ועייפות העיניים, קטרקט, שיתוק של העין, ודלקות עיניים.

טיולים רוחניים בהודו לדוגמא

טיול להימלאיה הירוקה – 14 לילות

טיול לאזור הכי ירוק של ההימלאיה, נהר הגנגס וההינדואיזם ברישיקש, טיולים רגליים בעמק בנג'ר, הבודהיזם בדהרמסלה והסיקים באמריצר.

דרום הודו קלאסי – 15 לילות

טיול קלאסי לדרום הודו, הטקסים במקדשיה העתיקים של טאמיל נאדו, מטעי התה, ניחוח התבלינים ותעלות המים של קרלה.

הודו שלא הכרת

לתכנון הטיול הבא שלך
צור/צרי קשר