צור קשר מידע לטיול בהודומאמרים על הודוהמלצותדרום הודוצפון הודו - ההימלאיה ההודיתהודו הקלאסיתהודוראשי
     
מאמרים על הודו »  פסטיבל הקומב מלה

פסטיבל הקומב-מלה 

 

הודו היא מדינה בה כל יום הוא פסטיבל, כל בוקר הוא חגיגה וכל ארוחה היא סיבה למסיבה. לפיכך האירועים הדתיים בהם תוכלו לבקר במהלך טיול בהודו הם חוויה בלתי נשכחת בעוצמתם.

אין ספק שחלק גדול מהקסם והמסתורין של הודו הם בכך שהודו של היום והודו של פעם הם שני עולמות המתקיימים במקביל, מבלי לפגוע האחד בשני. כל הודי ממוצע חי בשני העולמות האלו בעת ובעונה אחת. בין הקידמה לדת ולאלים, בין עולם המיחשוב והאינטרנט לאמונות התפלות והמבנה החברתי העתיק והחד משמעי של הודו,בין שרידים עתיקים של אימפריות קדומות למלונות פאר חדשניים וקניונים רחבי ידיים, ואחת הדוגמאות הטובות לכך הוא פסטיבל הקומב-מלה, "פסטיבל הכד" המסורתי.

אחת לשלוש שנים נחגג בהודו הפסטיבל הדתי הגדול ורב המשתתפים ביותר בעולם - ה"קומב-מלה". מקור הפסטיבל, כמו חגים רבים אחרים בהודו, הוא סיפור מיתולוגי, אחד מיני רבים, על מלחמת האלים בשדים, מלחמת הטוב ברע ועל הניצחון הבלתי נמנע של הכוחות הטוב.

 
ההודים מאמינים כי בשחר היקום זממו השדים לחבוץ מתוך ים החלב האינסופי נקטר אלמוות עוצמתי. למרות העימותים ביניהם החליטו גם האלים להתגייס למשימה, שכן אף אחד מן הצדדים לא יכול היה לבצעה לבדו. וכך, במשך 12 ימים, המקבילים ל-12 שנות חיי אדם, חבצו האלים והשדים בכוחות משותפים את הנקטר המיוחד.

משהגיעה המשימה לסיומה רצה, כמובן, כל צד את הנקטר לעצמו, מה שגרר מלחמה עקובה מדם אך הירואית להפליא, אשר רבים מסיפורי המיתולוגיה וכתבי הקודש (הוודות) מספרים בה. בסופו של דבר ניצחו האלים, זכו בנקטר החיים ונותרו בני אלמוות. עוד על פי האמונה, טפטפו במהלך הקרב המדובר ארבע טיפות מן הנקטר אל תוך נהרות בארבעה מקומות שונים בהודו - אוג'יין, אלהאבאד, נאסיק והארידוואר ובמקומות הללו נערך הפסטיבל מידי בשלוש שנים. בכל פעם בעיר אחרת מתוך הארבע, כך שבכל אחת מן הערים הקדושות נחגג הפסטיבל אחת ל-12 שנים.

במהלך החגיגות מתכנסים מיליוני מאמינים הינדואיסטים, מכל רחבי תת היבשת ההודית, לכינוס הדתי העצום הזה. בשל כמות האנשים העצומה המגיעה לחגוג את האירוע מוקמת עיר שלמה של אוהלים, וגשרים ניידים לחציית הנהר נפרשים. מחזה עוצר נשימה. עשרות ואף מאות אלפי סאדוהים ומורים רוחניים, מכל הסוגים מגיעים לכאן להיטהר ולתת את ברכותיהם לעם, להציג לראווה את סגפנותם ואת התקדמותם הרוחנית. ביניהם תמיד ניתן למצוא סגפנים אשר נדרו נדר לעמוד במשך 20 שנה על רגל אחת, הסאדוהים הערומים אשר ויתרו על כל מנעמי החיים ועל לבושם לטובת התעלות רוחנית, מגידי עתידות, אנשי דת מחופשים בדמויות אלים ועוד כהנה וכהנה, ובעיקר אנשים פשוטים הנוהרים לכאן במטרה להיטהר, לבקש מן האלים הצלחה, בריאות ואושר ולקחת חלק באירוע הכל כך חשוב ומשמעותי בעולם ההינדואיסטי.

רגעי השיא בפסטיבל, והימים בהם עיר הקומב-מלה עמוסה עד אפס מקום, הם ימי הטבילה בנהר. ישנם מספר תאריכים במהלך הפסטיבל אשר בהם, על פי האסטרולוגיה ההודית טבילה במימי הנהר נחשבת למטהרת ביותר. אז מגיעים לכאן ההודים בהמוניהם בניסיון להשיג עוד נקודה של טוהר בקורות החיים שלהם. אלה ימים עמוסים במיוחד וכדאי לחשוב האם הם ימים מוצלחים לביקור בקומב-מלה. מצד אחד אין ספק שכמות הטובלים הנוהרים לכאן מרשימה, מצד שני העומס אולי לא יאפשר להתקרב בקלות אל הנהר ולצפות בטבילות, דבר שעלול אף להיות מסוכן בשל העומס הרב. כמו כן בכל יום טובלים בנהר אלפי מאמינים וכהני דת והחוויה תהיה עוצמתית לא פחות בימים פחות סואנים ועמוסים.
אלו הם תאריכי הטבילות החשובות בקומב-מלה 2019, אשר תיערך בעיר אלהבאד: 

15.1.2018 -  Paush Purnima
21.1.2018 - Ekadashi Snan 
4.2.2018 -  Mauni Amavasya Snan 
19.2.2018 -  Basant Panchami Snan 
4.3.2018 -  Rath Saptami Snan

 

 

 
קצת על אלהבאד:
אלהבאד, או בשמה הקודם פראיאג, נמצאת במפגש הנהרות הקדושים יאמונה והגנגס, ועל פי המיתולוגיה כאן פוגש אותם גם הנהר האגדי סרסווטי,, אשר זורם בממלכת האלים. מפגש הנהרות, הקרוי "סאנגאם" נחשב לאחד הנקודות החשובות ביותר לטבילה ולהיטהרות, וזוהי גם הנקודה בה טובלים באי הפסטיבל.
אלהבאד נחשבת לאחת הערים העתיקות ביותר בהודו, ועל פי האגדה האל ברהאמה, האל הבורא, ערך כאן טקסי פולחן.
בעיר ישנם מספר מקדשים מעניינים השווים הצצה, ומבצר אשר נבנה בידי הקיסר אכבר המוגולי, אשר שלט בחלקים נרחבים בהודו במאה ה-16 לספירה, על גדות היאמונה.

דרכי הגעה:
אלהבאד קרובה לורנאסי – 3-4 שעות נסיעה.
שדה התעופה הקרוב ביותר נמצא בורנאסי.
ניתן להגיע לאלהבאד ברכבת לילה מדלהי, או בנסיעה של 5-6 שעות מקג'רהו.

אתם מוזמנים להצטרף אלינו לחוויה של פעם בחיים – טיול מיוחד בהודו שמשלב ביקור בפסטיבל הקומב-מלה – טיול מאורגן עם קבוצה קטנה (עד 8 מטיילים) או טיול פרטי בתפירה אישית.

בינואר 2018 יתקיים בעיר אלהבאד פסטיבל המג-מלה, המכונה גם מיני קומב-מלה. זהו פסטיבל קטן יותר - במושגים של הודו. במושגים שלנו - אירוע המוני, ססגוני, ריחני ורוחני!!! אז למי שלא רוצה לחכות ל-2019 - הנה כמה הצעות לטיול בהודו הקלאסית ובדרום הודו, וביקרו בפסטיבל המג-מלה:

 פסטיבל המג– מלה 2018

לפרטים נוספים על הודו - לחץ כאן

 

 

טיול עצמאי בהודו


הודו
טיול עצמאי בהודו
טיול עם פסטיבל
הודו למתקדמים
טיול ג'יפים בהודו
טיול משפחות להודו
הודו לאנשי עסקים
טיול נשים להודו
תרמילאי בסטייל בהודו
טרקים בהודו
נפאל
אודות
- מפת האתר -
טיול להודו
טיולים בהודו

טיולים להודו
 
   
טיול מאורגן להודודרום הודוצפון הודובית מלון בדלהיבתי מלון בהודוהודוטיול להודוטיול בהודוטיולים בהודוטיולים להודו
כל הזכויות שמורות ל- אליק חודי טיולים מיוחדים להודו  go2india.co.il
- בניית אתרי אינטרנט PureSimple -