צור קשר מידע לטיול בהודומאמרים על הודוהמלצותדרום הודוצפון הודו - ההימלאיה ההודיתהודו הקלאסיתהודוראשי
     
מאמרים על הודו »  דהרמסלה

דהרמסלה, מקלוד גאנג'

 

ביקור בצפון הודו אינו שלם ללא ביקור בדהרמסלה, או למעשה בסביבות דרמסלה. האזור הפך לפופולארי החל מסוף שנות ה-50 בעקבות הגירתו של הדלאי לאמה מטיבט למקלוד גאנג' – עיירה מעל דהרמסלה. מאז נוהרים למקום המוני מאמינים טיבטים ומערביים כדי לטעום מהבודהיזם הטיבטי ומנהגיו. דרמסלה כשלעצמה היא עיר אשר בה אין עניין מיוחד לתייר, ומוקדי העניין נמצאים באזור שמעל העיר, ובעיקר בעיירה מקלוד גאנג', ובשני הכפרים הסמוכים בהגסו ודהרמקוט.
מקלוד גאנג' מהווה כיום את המרכז של הגלות הטיבטית בהודו. הממשלה הגולה יושבת כאן, וכמו כן מעונו הרשמי של הדלאי לאמה. בעיירה חיים כ-6500 פליטים טיבטים. הטיבטים, שהיו עד לפני גלותם והכיבוש הסיני כתעלומה לעולם כולו, הפכו לאחר הגלות להודו לגוף מוכר ואהוד מאוד בכל העולם. הטיבטים מנהלים מכאן מנזרים, ממשלה, מרכזי לימוד ומכוני מחקר ותרגום. לצד זה מתנהל מאבק שקט ולא אלים על שחרורה של טיבט.
העיירה מקלוד גאנג' הוקמה בשנת 1855 עבור הצבא הבריטי, אל בעקבות רעידת אדמה הרסנית ננטשה בשנת 1905. בשנת 1959 אוכלסה שוב, הפעם על ידי הדלאי לאמה והגולים הטיבטים. מקלאוד היה סגן מושל מדינת פנג'אב, ועל שמו נקראה העיירה.
בעיירה, כמו גם בכפרים שמעלייה, תוכלו למצוא מסעדות רבות, חנויות, בתי קולנוע ואת כל סוגי שירותי התיירות. בעונת התיירות, בחודשים אפריל-אוקטובר מבקרים כאן, לצד המאמינים הטיבטים, המוני תיירים מערביים שמגיעים על מנת ללמוד בודהיזם, או קורסים שונים ומשונים הנלמדים כאן כמו רייקי, בישול הודי, מסאג' ועוד.

היכן כדאי לבקר

השוק במקלוד גאנג': מרכז העיירה הוא שוק פעיל וססגוני, עם שלל חנויות ומסעדות. כיף לשוטט כאן, לקנות ולראות אנשים מכל רחבי העולם.

מתחם צוגלאגקהאנג: מתחם גדול מאוד ובו שוכנים מקדשים גדולים, מוזיאון ומעונו הרשמי של הדלאי לאמה. אל המתחם ניתן להגיע בהליכה נינוחה ממרכז העיר דרומה, כ-7 דקות הליכה. מיד לאחר הכניסה למתחם תגיעו לפתח המוזיאון ההיסטורי של טיבט. מוזיאון בו ניתן לראות מוצגים מעניינים. המוזיאון מעוצב בסטנדרט גבוה ביחס להודו, ועוסק בפגיעה הסינית בתרבות טיבט, והשתלטותה על המדינה. את המוזיאון הקימה קבוצה של ישראלים המשתייכת לעמותת ידידי טיבט בישראל.
בהמשך המתחם תראו את מקדש "צוגלאגקהאנג" – משמעות השם היא בית התפילה המרכזי. זהו מקדש גדול הבנוי משתי קומות, ובתוכו חלל תפילה גדול בו מונחים פסליהם של אל החמלה הטיבטי, שהדלאי לאמה נחשב להתגלמותו עלי אדמות, פאדמסווה – המורה האוניברסאלי, ושל הבודהה ההיסטורי שקיאמוני (החכם משבט השקיא). ניתן לשבת כאן, בתוך המקדש ולהתרשם מאווירת הקדושה.
מול המקדש, מצדה השני של הרחבה נמצא מעונו האישי של הדלאי לאמה. המקום נמצא תחת שמירה קפדנית ולא ניתן להיכנס אליו.
מסביב לכל המתחם ישנו שביל המכונה "קורה". זהו שביל עליו עושים עולי הרגל הקפה קדושה עם כיוון השעון.

טיול אל הכפרים דהרמקוט ,בהגסו : ניתן לטייל ברגל בין העיירה לכפרים בשבילים נחמדים, או לאורך הכביש. סעו לכניסה לדהרמקוט ובכניסה לכפר היפרדו מהרכב. כאן, באזור הכניסה לכפר, נמצא מתחם מדיטציית ה"ויפאסנה" המפורסם. פה מתרגלים במשך 10 ימים מדיטציה בשתיקה מלאה. מערביים רבים מגיעים לדהרמסלה במיוחד לשם כך. מכאן ניתן לרדת לכפר. בכפר ישנן מסעדות וחנויות לתיירים. ישנו בכפר גם את בית חב"ד אליו מגיעים צעירים רבים לקבלת שבת, או לשמוע דברי תורה באמצע השבוע מהרב והרבנית אשר גרים פה באופן קבוע. יש שביל נחמד שמחבר את דהרמקוט לבהגסו. אפשר לשאול את המקומיים, או התרמילאים איזה שביל הולך לכיוון בהגסו דרך השדות ולצעוד עליו עד לכפר. הדרך אורכת כ-שעה עד שעה וחצי של הליכה נינוחה.

טיול מבהגסו אל המפל: מהכניסה לכפר בהגסו ישנו שביל המוביל אל מפל נחמד. השביל יוצא ממול תחנת הריקשות והמוניות בכניסה לכפר, לכיוון מזרח (לכיוון החנויות). השביל עובר ליד החנויות, לכיוון המקדש ומשם במעלה ההר לכיוון הנהר. ההליכה אורכת כחצי שעה עד שעה לכל כיוון.

 

לקבלת מידע נוסף על טיולים להודו  - לחץ כאן


הודו  טיול עצמאי להודו  טיולים להודו  טיול בהודו


 
הודו
פסטיבל הקומב מלה 2021
טיול עצמאי בהודו
טיול עם פסטיבל
הודו למתקדמים
טיול ג'יפים בהודו
טיול משפחות להודו
הודו לאנשי עסקים
טיול נשים להודו
תרמילאי בסטייל בהודו
טרקים בהודו
נפאל
אודות
- מפת האתר -
טיול להודו
טיולים בהודו

טיולים להודו
 
   
טיול מאורגן להודודרום הודוצפון הודובית מלון בדלהיבתי מלון בהודוהודוטיול להודוטיול בהודוטיולים בהודוטיולים להודו
כל הזכויות שמורות ל- אליק חודי טיולים מיוחדים להודו  go2india.co.il
- בניית אתרי אינטרנט PureSimple -