צור קשר מידע לטיול בהודומאמרים על הודוהמלצותדרום הודוצפון הודו - ההימלאיה ההודיתהודו הקלאסיתהודוראשי
     

פסטיבל הקומב-מלה ינואר עד אפריל 2021 

 

הודו היא מדינה בה כל יום הוא פסטיבל, כל בוקר הוא חגיגה וכל ארוחה היא סיבה למסיבה. לפיכך האירועים הדתיים בהם תוכלו לבקר במהלך טיול בהודו הם חוויה בלתי נשכחת בעוצמתם.

אין ספק שחלק גדול מהקסם והמסתורין של הודו הם בכך שהודו של היום והודו של פעם הם שני עולמות המתקיימים במקביל, מבלי לפגוע האחד בשני. כל הודי ממוצע חי בשני העולמות האלו בעת ובעונה אחת. בין הקדמה לדת ולאלים, בין עולם המחשוב והאינטרנט לאמונות התפלות והמבנה החברתי העתיק והחד משמעי של הודו. בין שרידים עתיקים של אימפריות קדומות למלונות פאר חדשניים וקניונים רחבי ידיים. ואחת הדוגמאות הטובות לכך הוא פסטיבל הקומב-מלה, "פסטיבל הכד" המסורתי.

אחת לשלוש שנים נחגג בהודו הפסטיבל הדתי הגדול ורב המשתתפים ביותר בעולם - ה"קומב-מלה". מקור הפסטיבל, כמו חגים רבים אחרים בהודו, הוא סיפור מיתולוגי, אחד מיני רבים, על מלחמת האלים בשדים, מלחמת הטוב ברע ועל הניצחון הבלתי נמנע של הכוחות הטוב.

ההודים מאמינים כי בשחר היקום זממו השדים לחבוץ מתוך ים החלב האינסופי נקטר אלמוות עוצמתי. למרות העימותים ביניהם החליטו גם האלים להתגייס למשימה, שכן אף אחד מן הצדדים לא יכול היה לבצעה לבדו. וכך, במשך 12 ימים, המקבילים ל-12 שנות חיי אדם, חבצו האלים והשדים בכוחות משותפים את הנקטר המיוחד.

משהגיעה המשימה לסיומה רצה, כמובן, כל צד את הנקטר לעצמו, מה שגרר מלחמה עקובה מדם אך הרואית להפליא, אשר רבים מסיפורי המיתולוגיה וכתבי הקודש (הוודות) מספרים בה. בסופו של דבר ניצחו האלים, זכו בנקטר החיים ונותרו בני אלמוות. עוד על פי האמונה, טפטפו במהלך הקרב המדובר ארבע טיפות מן הנקטר אל תוך נהרות בארבעה מקומות שונים בהודו - אוג'יין, אלהאבאד, נאסיק והארידוואר ובמקומות הללו נערך הפסטיבל מידי שלוש שנים. בכל פעם בעיר אחרת מתוך הארבע, כך שבכל אחת מן הערים הקדושות נחגג הפסטיבל אחת ל - 12 שנים.
בשנת – 2021 הפסטיבל בעיר הארידואר (ליד רישיקש) בין אמצע ינואר לסוף אפריל.

במהלך החגיגות מתכנסים מיליוני מאמינים הינדואיסטים, מכל רחבי תת היבשת ההודית, לכינוס הדתי העצום הזה. בשל כמות האנשים העצומה המגיעה לחגוג את האירוע מוקמת עיר שלמה של אוהלים, וגשרים ניידים לחציית הנהר נפרשים. מחזה עוצר נשימה. עשרות ואף מאות אלפי סאדוהים ומורים רוחניים, מכל הסוגים מגיעים לכאן להיטהר ולתת את ברכותיהם לעם, להציג לראווה את סגפנותם ואת התקדמותם הרוחנית. ביניהם תמיד ניתן למצוא סגפנים אשר נדרו נדר לעמוד במשך 20 שנה על רגל אחת, הסאדוהים הערומים אשר ויתרו על כל מנעמי החיים ועל לבושם לטובת התעלות רוחנית, מגידי עתידות, אנשי דת מחופשים בדמויות אלים ועוד כהנה וכהנה, ובעיקר אנשים פשוטים הנוהרים לכאן במטרה להיטהר, לבקש מן האלים הצלחה, בריאות ואושר ולקחת חלק באירוע הכל כך חשוב ומשמעותי בעולם ההינדואיסטי.
רגעי השיא בפסטיבל, והימים בהם עיר הקומב-מלה עמוסה עד אפס מקום, הם ימי הטבילה בנהר. ישנם מספר תאריכים במהלך הפסטיבל אשר בהם, על פי האסטרולוגיה ההודית טבילה במימי הנהר נחשבת למטהרת ביותר. אז מגיעים לכאן ההודים בהמוניהם בניסיון להשיג עוד נקודה של טוהר בקורות החיים שלהם. יש לקחת בחשבון שבשל העומס הרב בימי הטבילה הגישה לרכב נחסמת וניתן להגיע רק בהליכה ארוכה, חשוב לשריין זמן רב מראש מקום לינה, ומומלץ להסתובב עם מלווה מקומי שיידע לכוון אותנו התיירים למקומות בטוחים. מי שמחפש לחוות את האירוע בצורה יותר רגועה יכול לבקר בעיר בתקופה הזאת אבל לא בימי הטבילות ועדיין להתרשם מכמות רבה של עולי רגל, ומהסאדויים שנמצאים במקום לכל אורך התקופה. 

תאריכי הטבילות בקומב-מלה 2021, אשר תיערך בעיר הארידוואר :

14.1.21
11.2.21  
16.2.21  
27.2.21 
11.3.21 
12.4.21 
21.4.21 
27.4.21 


קצת על הארידוואר:
הארידוואר היא אחת מארבעת הערים הקדושות ביותר בהודו. בכל יום, גם שלא בתקופת הפסטיבל, מגיעים לעיר אלפי עולי רגל כדי לרחוץ בנהר הגנגס. רחצה אשר לפי האמונה ההינדית מטהרת מחטאים. הארידוואר, בשל מיקומה, במקום בו נהר הגנגס יורד מן ההרים למישור, נחשבת כמקום קדוש לטבול בו. הגת (גדת הנהר) המרכזית בה טובלים מדי יום אלפי אנשים היא גת האר-קי-פאירי - כלומר, עקבותיו של אלוהים. על פי המסורת טביעת רגלו של האל וישנו נמצאת במקום, כיום בעומק הנהר. בעבר רק מאמינים הינדים הורשו להיכנס לגת אך כיום המקום פתוח גם לתיירים ומבקרים. כאן תוכלו לראות אנשים מכל רחבי הודו טובלים בנהר בעודם אוחזים בשרשראות בכדי לא להיסחף בזרם, מאמינים המגישים מנחות לנהר ואנשים אשר בצורות שונות ומשונות מנסים לדלות מן הנהר דברים שונים כמו: מטבעות, מנחות אשר הניחו אחרים ועוד.
במקדשים הקטנים שעל הגת ישנם חיקויים של טביעת הרגל. לעת ערב מתמלאת הגת במאות אנשים הנאספים לקראת טקס הגנגה-ארטי (פולחן הנהר). מומלץ להגיע לפני הטקס, לצפות בהתארגנויות ולתפוס מקום ישיבה נוח לצפייה בטקס.
מלבד הגתות שלגדות הנהר העיר עשירה במקדשים ונקודות עלייה לרגל, והאווירה הדתית מורגשת בעיר בכל ימות השנה. האופי ההודי של המקום לא הופרע על ידי התיירים המגיעים לאזור וניתן לפגוש כאן את הודו במיטבה.
מרחק נסיעה קצרה מהארידוואר נמצאת רישיקש, השוכנת גם היא לגדות הנהר, ומהווה מוקד משיכה תיירותי. זהו אזור כפרי ונינוח יותר.

דרכי הגעה:
ניתן להגיע ברכבת מדלהי בנסיעה של כ-5 שעות.
ברכב – נסיעה של 6-7 שעות מדלהי.
אפשרות נוספת היא טיסה מדלהי לדרדון, ומשם נסיעה של כשעה להארידוואר.


אתם מוזמנים להצטרף אלינו לחוויה של פעם בחיים – טיול מיוחד בהודו  שמשלב ביקור בפסטיבל הקומב-מלה – טיול פרטי בתפירה אישית.
ניתן לבקר בפסטיבל החל מאמצע חודש ינואר 2021 ועד סוף אפריל 2021.


את מגוון המסלולים שהכנו במיוחד לכבוד הפסטיבל ניתן לראות בדף הפסטיבל באתר: 

                            פסטיבל הקומב מלה – 2021

לפרטים נוספים על הודו - לחץ כאן  טיול עצמאי בהודו

הודו
פסטיבל הקומב מלה 2021
טיול עצמאי בהודו
טיול עם פסטיבל
הודו למתקדמים
טיול ג'יפים בהודו
טיול משפחות להודו
הודו לאנשי עסקים
טיול נשים להודו
תרמילאי בסטייל בהודו
טרקים בהודו
נפאל
אודות
- מפת האתר -
טיול להודו
טיולים בהודו

טיולים להודו
 
  טיול בהודו  
טיול מאורגן להודודרום הודוצפון הודובית מלון בדלהיבתי מלון בהודוהודוטיול להודוטיול בהודוטיולים בהודוטיולים להודו
כל הזכויות שמורות ל- אליק חודי טיולים מיוחדים להודו  go2india.co.il
- בניית אתרי אינטרנט PureSimple -