צור קשר מידע לטיול בהודומאמרים על הודוהמלצותדרום הודוצפון הודו - ההימלאיה ההודיתהודו הקלאסיתהודוראשי
     

הודופסטיבל הגמלים בפושקר – רג'יסטאן


במדינת רג'סטאן, ארץ המהרג'ות המדברית, לגדות אגם קדוש שוכנת העיר, הקדושה לא פחות, פושקר.

 
העיר השלווה, שבתיה וסמטאותיה נראים כאילו נלקחו מתוך סיפורי האגדות על מהרג'ות ונסיכים, היא בדרך כלל אי של שקט. עיר נינוחה ורגועה. אך למשך כשבועיים נוהרים אליה מאות אלפי אנשים, גמלים סוסים ומיני בקר שונים ומשונים אל יריד הגמלים הגדול של פושקר.


יריד הגמלים המתרחש בכל שנה בסביבות אמצע נובמבר, הוא מסורת ארוכת שנים אשר מקורה בזירת מסחר ענפה של כל תושבי האזור בגמלים ובבקר. וכמו בכל התכנסות גדולה מנצלים ההודים את ההזדמנות לחגיגה. גם היום מגיעים אל היריד סוחרים רבים והוא שמר על מטרתו המקורית ומשמש אחד השווקים הגדולים בהודו, אם לא בעולם כולו, לגמלים ובקר. אך עם השנים התפתח סביב העיסוק במסחר גם פסטיבל שלם של מוסיקה ומחול רג'סטאני מסורתי, פולקלור וצבע, ועוד מיני מופעים משעשעים ומרתקים, תחרויות, תערוכות ושווקים. הפולקלור הרג'סטאני הוא צבעוני ומרשים במיוחד גם בימי חול, ועל אחת כמה וכמה ביום חג שכזה.

הזירה המרכזית בה מתקיימים אירועי הפסטיבל הוא אציטדיון גדול בו מתקיימות תחרויות היאבקות, מרוצי גמלים, תצוגה ותחרות של ציורי קיר מסורתיים המצויירים על ידי הנשים המקומיות, ותחרויות ספורט מסורתיות נוספות. חלקם ענפי ספורט שלא ראיתם אף פעם..., תחרות השפם הארוך ותצוגות טורבאנים, ארוכים לא פחות.
ברחבה של תצוגת הבקר הגדולה אשר נמצאת בקרבת האיצטדיון ישנן תחרויות חליבה, רכיבה, ותערוכות בקר. הגמלים בתצוגה מקושטים בשלל צבעים ונראה כאילו גם הם משתתפים בשמחה בחגיגה הגדולה.

מלבד התכנית העשירה שמציע הפסטיבל אפילו השיטוט בסמטאות העיר בימי היריד הן חוויה מרתקת. זו הזדמנות לראות את ההוואי הרג'סטאני במיטבו ולהתרשם מן התלבושות הצבעוניות, מכהני הדת המגיעים לעיר הקדושה לברך את החוגגים ומשוק עשיר ומגוון. הכפריים המקומיים נהנים מן ההמולה ומן ההזדמנות לשבת יחד ולשתות כוס צ'אי ברחובות העיר.

היריד הגדול הוא הזדמנות פז למאמיניו של האל ברהמה להגיע אל העיר הקדושה כל כך ולבקר בה, לפחות פעם אחת במהלך חייהם (בגלגול הזה, אחד מיני רבים...).
לפי המיתולוגיה ההודית איבד האל הבורא ברהמה כמה מעלי הכותרת של פרח הלוטוס שלו במלחמתו עם השד וג'ארה. העלים נפלו בפושקאר וסביבותיה ומיד לאחר שנפלו החלו לנבוע מהם מים. כך נוצר האגם בפושקאר.

כאן תוכלו למצוא את אחד המקדשים היחידים בעולם המוקדשים לאל ברהמה. עובדה מפתיעה בהתחשב בכך שזהו אחד האלים הנערצים ביותר בהודו. על פי האמונה ביצע האל ברהמה טקס סיגופים מסובך ליד האגם בפושקאר, ובסופו, כאשר חיכה לאשתו והיא בוששה להגיע התחתן עם אישה אחרת. האישה, שכמובן הגיעה בסופו של דבר גילתה את המעשה, התרגזה, ונדרה נדר שברהמה לא יזכה שיסגדו לו בשום מקום אחר. כדי לזהות את האל ברהמה בציורים, חפשו דמות המצוידת בארבעה ראשים, הפונים לכל הכיוונים, סימן לנוכחותו בכל מקום. כלי הרכב שלו, גם אותו תוכלו לראות בציורים, הוא האווז - בהחלט כלי רכב לא שגרתי.

אטרקציה נוספת של פושקאר הן הגתות המסורתית הממוקמות סביב האגם. הגתות הן למעשה מדרגות דרכן יורדים המאמינים לטבילה בנהר. לכל גת שם משלה וסגולות מיוחדות משלה. בכל שעה ביום תמצאו בגתות שם מאמינים רבים, ולצידם כהני דת וסהדואים. בערב, לקראת השקיעה, ישנו טקס מרשים בגת המזרחית אותו כדאי לא להחמיץ. כל מי שמגיע למקום להתרשם מהטקסים חשוב שיידע כי לעתים קרובות פונים כהני דת, או כאלו המציגים עצמם ככוהני דת, אל התיירים ומציעים לערוך עבורם טקסים שונים ומשונים. קחו בחשבון שבסוף הטקס יבקשו מכם כסף ונהגו בהתאם. הטיפ הטוב ביותר למקרה שכזה הוא לסכם מראש את תנאי העסקה עם המציע, אולי זה נשמע מוזר, אבל זה ימנע מכם אי נעימויות בהמשך.

ברחבי העיירה המופלאה הזו פזורים לא מעט מקדשים נוספים שכל אחד מהם מהווה גם נקודת תצפית נהדרת על הבתים, האגם והמדבר הענק הסובב אותה. בימי הפסטיבל מדהים לראות כיצד כמות הגמלים הגדולה נפרסת על חולות המדבר הסובבים את המקום.

בטיולים שאנו מתכננים ומוציאים למטייל העצמאי להודו הקלאסית וחבל רג'סטאן אנו משלבים, בהתאם לתכנית, גם ביקור בעיר פושקר ובפסטיבל הגמלים בפושקר. התקופה המומלצת לביקור באזור זה היא החל מאמצע אוקטובר עד תחילת מרץ. אנו משלבים ביקור באתרים ובערים הקלאסיות של הודו לצד כפרים ומקומות מיוחדים ופחות מתויירים ומוכרים שיעבירו לכם המטיילים את ההרגשה של הודו האמיתית... האותנטית... בטיולים באזור הודו הקלאסית תוכלו להתרשם מערים ענקיות וצבעוניות, שווקים תוססים, טקסים מרשימים, נופים קסומים, אמנות וטבע ולהנות מאטרקציות מקוריות כמו רכיבה על פילים, צפייה בסרט בוליווד, רכיבה על גמלים, סדנאות בישול, טיולי ריקשות, שייט ועוד... לפרטים נוספים צרו איתנו קשר.

 

לפרטים נוספים על הודו - לחץ כאן

 

 

   


הודו
פסטיבל הקומב מלה 2021
טיול עצמאי בהודו
טיול עם פסטיבל
הודו למתקדמים
טיול ג'יפים בהודו
טיול משפחות להודו
הודו לאנשי עסקים
טיול נשים להודו
תרמילאי בסטייל בהודו
טרקים בהודו
נפאל
אודות
- מפת האתר -
טיול להודו
טיולים בהודו

טיולים להודו
 
  טיול בהודו  
טיול מאורגן להודודרום הודוצפון הודובית מלון בדלהיבתי מלון בהודוהודוטיול להודוטיול בהודוטיולים בהודוטיולים להודו
כל הזכויות שמורות ל- אליק חודי טיולים מיוחדים להודו  go2india.co.il
- בניית אתרי אינטרנט PureSimple -