צור קשר מידע לטיול בהודומאמרים על הודוהמלצותדרום הודוצפון הודו - ההימלאיה ההודיתהודו הקלאסיתהודוראשי
     

 

פסטיבל ההולי

הודו היא מדינת הפסטיבלים. כמעט בכל חודש מוצאים ההודים סיבה אחרת לחגוג ועובדה זו הופכת את שיגרת החיים בתת היבשת המרתקת הזו למעניינת הרבה יותר. מבין כל החגיגות יש כמה פסטיבלים בולטים במיוחד, ואם אתם מתכננים להגיע להודו בימי החגיגות מומלץ לא לפספס.

אחת הדוגמאות הטובות ביותר לפסטיבל כזה הוא פסטיבל ההוליקה, או כפי שהוא קרוי בשפת הרחוב ההודי – חג ההולי. החגיגות מתקיימות בסוף חודש מרץ, תחילת אפריל, ובתקופה זו תוכלו לחזות באחד מן הפסטיבלים החשובים והצבעוניים ביותר במדינה. בימי הפסטיבל מתמלאים רחובות הערים והכפרים בכל רחבי המדינה בהמוני אדם מרוחים אבקות צבעוניות מסורתיות, במדורות ובלפידים וחוגגים ללא הפסקה.

ההולי נחגג על ידי בני דת ההינדו ובני הדת הסיקית, והוא שילוב של פסטיבל אביב החוגג את השחרור מן החורף, ובאופן סמלי גם את השחרור מן הצד האפל שלנו, פסטיבל אהבה, חג מדורות – מעיין ל"ג בעומר, מזכיר את פורים בצבעוניותו ואת שבועות במנהג התזת מים על עוברים ושבים.
המסורת בהודו, שלא כמו במערב, היא חלק בלתי נפרד מהתרבות ולכן כל בני הדת ההינדואיסטית והסיקית, המהווים את הרוב המשמעותי בהודו, ילדים, גברים, נשים וזקנים משתתפים בחגיגות הצבעוניות הללו. בשילוב ה"בנג לאסי" – משקה משכר המופק מצמח המריחואנה ומחולק על ידי הממשלה בימי הפסטיבל, הופך החג הזה לחגיגה פרועה וחסרת מעצורים, נחלת הכלל.

מקורו של ההולי במיתולוגיה ההודית, עוד לפני תחילת הספירה הנוצרית. המיתולוגיה ההודית הענפה טומנת בחובה אינסוף סיפורי מעשיות וגבורה, ולכל חג, עיר, נהר ואבן מתלווים סיפורים המאדירים את כוחם של האלים הכל יכולים, מעצימים את כוחות הטוב ומספרים על נפילת כוחות הרשע. ממש כמו בסרט הודי טיפוסי, לכל סיפור סוף טוב ורומנטי. החיבור של התרבות ההודי לרעיון הזה הוא כל כך חזק ועתיק עד כדי כך שהם ממש חיים אותו עד תום בכל הזדמנות.
עד לקבלת העצמאות של הודו אחרי המנדט הבריטי, בשנת 1947, הייתה הודו למעשה אוסף של שבטים ועמים שהקשר ביניהן רופף ביותר, ללא זהות הודית לאומית. המנהגים, המסורת, האלים וסיפורי המיתולוגיה היו שונים משבט לשבט וממדינה למדינה עם קו מנחה דק המחבר ביניהם. מסיבה זו ניתן למצוא סיפורי אגדה שונים ומגוונים המספרים על מקורו של החג, ומנהגים שונים, אך כולם מדברים על ניצחון השדים על ידי האלים, ובכולם יש שימוש באש.
הסיפור הפופולארי ביותר מספר על מלך השדים אשר חפץ בכוח ושררה אינסופיים. הוא דרש לקבל מעמד של אל, ודרש מנתיניו שיפסיקו להשתחוות לאל וישנו ויתחילו להשתחוות ולעבוד אותו במקום. בנו של המלך, אחד המאמינים המסורים ביותר של וישנו, מסרב לקבל את הגזרה וחוזר שוב ושוב בפני אביו על הטענה כי וישנו הוא האל החזק והעוצמתי ביותר. המלך, בכעסו הרב, רוצה להוציא להורג את בנו ומבקש מאחותו, השדה הוליקה, שתיקח אותו בידיו ותצעד איתו אל תוך להבות המדורה. השדה הוליקה אמורה להיות חסינה בפני אש, אך היא אינה יודעת כי חסינותה ברת תוקף רק אם היא צועדת לבדה אל המדורה. הוליקה נשרפת, וישנו מציל את בן המלך המאמין והמסור מן הלהבות והורג את אביו. הנסיך הצעיר והטוב יורש את הכתר והשקט חוזר לרחובות העיר.
כזכר לסיפור הזה, בגרסאותיו השונות והמשונות, מדליקים ההודים בתחילת הפסטיבל מדורות ולפידים המסמלים את שריפת היצרים, הרוע, הקנאה ויתר התכונות השליליות שמייצגים השדים, ומכאן גם שמו המלא של החג "הוליקה".
סיפור נוסף המתקשר להולי הוא סיפור אהבתם וחתונתם של קרישנה ואהובתו ראדה ולכבודם מציין ההולי גם את יום האהבה ההינדואיסטי.
לאחר טקסי האש מתחילות חגיגות הצבע ההמוניות, שיאו של הפסטיבל, המשלבות אבקות צבעוניות סינתטיות הנזרקות על כל עובר ושב, ואקדחי מים המשפריצים סילוני מים צבעוניים להשלמת המראה.
בעבר היו מיוצרות האבקות מחומרים טבעיים. כיום בשל הביקוש הרב הן מיוצרות מחומרים סינתטיים, חלקם, כך מסתבר, רעילים ומסוכנים לשימוש. אך הדבר אינו מונע מההודים למרוח את פניהם באבקות ולנשום אותן.
פסטיבל ההולי הקרוב יתקיים ב-20 במרץ 2011. בכל רחבי הודו ניתן להשתתף בחגיגות ולהתרשם מן השמחה הגדולה, אך המוקדים הגדולים וההמוניים ביותר הם במרכזי הערים הגדולות. ההודים מאוד אוהבים לשתף זרים בחגיגה לכן מומלץ להסתובב בימי ההולי בבגדים שלא תתקשו לוותר עליהם ולשמור על ציוד יקר כמו מצלמות ותיקים מפני הצבע והמים שסביר להניח שימצאו את דרכם אליכם.

הודו
פסטיבל הקומב מלה 2021
טיול עצמאי בהודו
טיול עם פסטיבל
הודו למתקדמים
טיול ג'יפים בהודו
טיול משפחות להודו
הודו לאנשי עסקים
טיול נשים להודו
תרמילאי בסטייל בהודו
טרקים בהודו
נפאל
אודות
- מפת האתר -
טיול להודו
טיולים בהודו

טיולים להודו
 
  טיול בהודו  
טיול מאורגן להודודרום הודוצפון הודובית מלון בדלהיבתי מלון בהודוהודוטיול להודוטיול בהודוטיולים בהודוטיולים להודו
כל הזכויות שמורות ל- אליק חודי טיולים מיוחדים להודו  go2india.co.il
- בניית אתרי אינטרנט PureSimple -