צור קשר מידע לטיול בהודומאמרים על הודוהמלצותדרום הודוצפון הודו - ההימלאיה ההודיתהודו הקלאסיתהודוראשי
     

אמריצר, מקדש הזהב

 

אמריצר נמצאת במדינת פנג'אב, ואילולא הייתה כל כך סמוכה לגבול עם פקיסטאן היא הייתה בירת פנג'אב. בפנג'אב 26,000,000 תושבים. בירתה היא צ'אנדיגר. חיים במדינה זו רוב המאמינים בדת הסיקית.
באמריצר חיים מעל מיליון תושבים. היא נוסדה בשנת 1577 על-ידי ראם דאס – הגורו הרביעי של הסיקים.
מקדש הזהב המצוי בעיר הוא המקום הקדוש ביותר עבור הסיקים, וזהו גם מוקד העניין התיירותי העיקרי בעיר. בשנת 1761 הוחרב המקדש על-ידי אחמד שאה דוראני המוגולי. המקדש נבנה מחדש בשנת 1764, ובשנת 1802 הוא צופה בנחושת ולאחר מכן בציפוי זהב ומאז שמו מקדש הזהב. נאמר כי הכיפה העליונה מצופה 750 ק"ג של זהב טהור. היא מעוצבת כפרח לוטוס הפוך הפונה אל הקרקע, ובכך מסמלת את מעורבותם של הסיקים בחיים ובבעיות בעולם הזה. המקדש מעוצב בשילוב אמנות הינדית ומוסלמית. גם בהיסטוריה המודרנית ניזוק המקדש פעמיים. בפעם הראשונה בשנת 1984 כאשר הורתה אינדירה גנדי לפנותו מקיצונים סיקים שהתבצרו בו. ובפעם השנייה בשנת 1986, שוב עקב השתלטות קיצוניים סיקים על המקום. מאז שוקם המקום וכיום הוא אי של שקט ורוגע בתוך העיר ההודית הצפופה והדחוסה.
בכניסה למתחם המקדש נדרש לכסות את הראש, לחלוץ נעליים ולטבול את הרגליים במים. מיד בכניסה ניתן להתרשם מיופיו של המקום. המקדש עצמו מוקף בבריכה מקודשת ושמה "אמריט סארובאר" (בריכת הנקטר) והעיר נקראת על שמה. מסביב לבריכה ישנה טיילת עשויה שיש לבן הנקראת "פארקארמה". החלקים התחתונים של קירות השיש בטיילת מעוטרים בבעלי-חיים ובפרחים בסגנון הדומה לעיטור הטאג' מאהל.
לאחר שנכנסנו למקדש, אם נקיף את הבריכה בכיוון השעון נראה משמאלנו את אזור האירוח של המקדש. האזור כולל חדר אוכל, בית הארחה, סניף בנק, סניף דואר, ספרייה גדולה ומשרד הזמנת כרטיסים לרכבת.
חדר האוכל (הלאנגר), המצוי בכל מקדש סיקי, בנוי ממספר קומות, ויכולים לסעוד בו אלפי אנשים בו זמנית. ממוצע הביקורים היומי בלאנגר הזה הוא כ-30,000 בני-אדם, אשר סועדים ללא תשלום, מזון המבושל על-ידי מתנדבים. בזמן בו סועדים אורחים בקומה הראשונה מכינים המתנדבים את הקומה השנייה לאורחים הבאים, וכן הלאה. כך שהאורחים אף פעם אינם מחכים זמן רב מדי לארוחה.
לפני הכניסה לחדר האוכל לוקח כל סועד כלי אוכל, נכנס לחדר האוכל שם מוגשת הארוחה ולבסוף מפנים את הכלים לרחבת רחיצת הכלים. גם אורחים זרים מוזמנים לטעום (וביניהם גם אתם כמובן).
מאחורי חדר האוכל נמצא המטבח, אליו ניתן ומומלץ להיכנס וגם לצלם.
אם נחזור לטיילת ונמשיך להקיף את הבריכה עם כיוון השעון נראה מצד שמאל את המבנה בו "ישן" הספר הקדוש בלילה. הבניין נקרא "אקאל טאקהאט" והוא משמש גם כבית הפרלמנט של הסיקים. בשנת 1984, כאשר הסתערו חיילי צבא הודו על המקדש, היווה בניין זה מטרה להסתערות וניזוק מאוד. לאחר מכן נבנה מחדש על-ידי הממשלה. אך הסיקים דחו את המחווה, הרסו אותו ובנו אותו מחדש בכוחות עצמם.
בסמוך למבנה זה ישנו מבנה נוסף בו נמצאת האלונקה עליה מובל הספר הקדוש מדי יום מחדרו הפרטי אל המקדש.
מומלץ לבקר במקדש בזמן בו מוכנס הספר אל המקדש או מוצא ממנו, שכן זהו טקס מעניין ומרשים מאוד. השעות המומלצות הן: בחודשים אוקטובר-פברואר 5:00 ו-22:00. חודשים מרץ-אפריל 4:30 ו-22:15. מאי-יולי 4:00 ו-22:30. אוגוסט-ספטמבר 4:45 ו-22:30. (מדובר, בכל זאת, בהודו ולכן כדאי לאמת את השעות המעודכנות עם המקומיים).
למקדש עצמו קוראים "הארי מנדיר סאהיב". ניתן להיכנס אליו דרך הגשר המכונה "גשר הגורואים". לעיתים יש תור ארוך בכניסה. בתוך המקדש הצילום אסור.
המקדש בנוי ממספר קומות, כאשר בכל קומה ישנו ספר קדוש. בקומה השנייה נמצא הספר העתיק והגדול ביותר, והוא כתוב בכתב יד. בקומה העליונה ישנה אפשרות לעלות לתצפית מהגג. ארבעה אנשי דת, בארבעה מקומות שונים במתחם המקדש קוראים תפילות מתוך הספר הקדוש בו זמנית, וזהו הקול הנשמע ברמקולים ללא הפסקה.
כאשר יוצאים מן המתחם ניתן לעשות טיול בסמטאות העיר העתיקה ובשוקיה. ביציאה פנו שמאלה, ושוטטו להנאתכם.

 

 למידע נוסף על טיולים להודו  - לחץ כאן


הודו  טיול עצמאי להודו  טיולים להודו  טיול בהודו

 

 הודו
פסטיבל הקומב מלה 2021
טיול עצמאי בהודו
טיול עם פסטיבל
הודו למתקדמים
טיול ג'יפים בהודו
טיול משפחות להודו
הודו לאנשי עסקים
טיול נשים להודו
תרמילאי בסטייל בהודו
טרקים בהודו
נפאל
אודות
- מפת האתר -
טיול להודו
טיולים בהודו

טיולים להודו
 
  טיול בהודו  
טיול מאורגן להודודרום הודוצפון הודובית מלון בדלהיבתי מלון בהודוהודוטיול להודוטיול בהודוטיולים בהודוטיולים להודו
כל הזכויות שמורות ל- אליק חודי טיולים מיוחדים להודו  go2india.co.il
- בניית אתרי אינטרנט PureSimple -