צור קשר מידע לטיול בהודומאמרים על הודוהמלצותדרום הודוצפון הודו - ההימלאיה ההודיתהודו הקלאסיתהודוראשי
     

אגרה, הטאג' מהאל

 

כשחושבים על אגרה עולה מיד התמונה של המבנה היפה בהודו כולה, ואחד מן המרשימים בתבל הטאג' מאהל.
בעיר מתגוררים כ-מליון וחצי אנשים, והיא קרובה יחסית לבירה דלהי. נהר היאמונה מגיע מדלהי לכאן ורובה של העיר נמצא בצידו המערבי של הנהר. העיר, במיקומה הנוכחי, קמה בשנת 1500, כאשר שושלת הלודי התמקמה גם כאן לתקופה קצרה. 26 שנים לאחר מכן נפלה אגרה לידי השושלת המוגולית אשר הותירה בה לאחר 200 שנות שלטון חותם אדריכלי מרשים. נדמה כי שליטי השושלת עסקו בתחרות בינם לבין עצמם מי בונה את המונומנטים המרשימים ביותר, והתחרות הייתה פוריה ביותר מבחינה אדריכלית. בשנים האלו הוקמו בעיר הטאג' מאהל, המבצר האדום ומבני הקבורה הנוספים.
באמצע המאה ה-17 הפכה דלהי לבירת השושלת המוגולית במקום אגרה, ומאז הדרדר מצבה של העיר והיא איבדה מחשיבותה. היא הפכה לעיר תעשייה מזוהמת המיוחד, ורק בשנים האחרונות הפכה לעיר תיירותית, בעיקר בזכות הטאג' מאהל.

הטאג' מאהל
זהו ללא ספק המעשה הגדול, המרשים והיקר ביותר בעולם שנעשה מאהבה. הטאג' מאהל הוא אחוזת קבר עצומה אשר בנה הקיסר המוגולי שאח' ג'אהן לאשתו האהובה מומטאז. הייתה זו אשתו השנייה אשר מתה בשעת לידה בשנת 1631. מותה הכה את הקיסר בשברון לב, ומסופר כי שערו הלבין בין לילה.
את הטאג' בנו כ-20,000 פועלים. עם סיום הבנייה דאג הקיסר לכרות חלק מכף ידו של כל פועל, וזאת על מנת שלא יוכלו לעולם לשחזר את עבודתם ולבנות מבנה שכזה.
הבנייה נמשכה 22 שנים ולשם כך הובאו מומחים מכל רחבי העולם. האדריכל הראשי היה עיסה חאן, מהעיר שיראז שבפרס. גם חומרי הגלם יובאו מכל העולם – השיש המיוחד על כל סוגיו, וכמובן האבנים היקרות המשובצות בדוגמאות יפיפיות.
עלות הבניה מוערכת ב-60 מיליון דולר של ימינו.
הקיסר תכנן לבנות העתק של הטאג' בצבע שחור, אך התכנית לא יצאה אל הפועל בסופו של דבר.
הטאג' מאהל ומחיר הכניסה אליו יצר בשנת 2000 מהומות עצומות באגרה. עד אז היה מחיר כרטיס הכניסה על רופיות בודדות, למקומיים ולזרים. בשנת 2000 העלו פקידי הממשל את המחיר לתיירים לכמעט 1000 רופיות – מחיר חסר תקדים בקנה מידה הודי לאתר כלשהו במדינה. מטרת העלייה במחיר
הייתה להעשיר את קופת המדינה, וגם לצמצם את כמות המבקרים בטאג' כדי לשמור עליו טוב יותר. תושבי אגרה, אשר חלקם הגדול עוסק בתיירות, נותרו מחוסרי עבודה היות וזרם התיירים פסק. ההפגנות היו עצומות ובחלקן אף אלימות, ולבסוף נקבע המחיר על 750 רופי לזרים ו-20 רופי לבעלי אזרחות הודית. המחיר עדיין גבוה יחסית וישנה ירידה במספר התיירים בעיר. ניתן לחוש זאת כאשר עשרות אנשים עטים על כל תייר כדי להציע את שירותיהם.
לפני מספר שנים הגיעו למסקנה שזיהום האוויר החמור שישנו בעיר פוגע קשות בשיש הלבן של הטאג' ומיהרו לחוקק חוקים, אשר חלקם נאכפים, בדבר הרחקת כלי רכב מאזור הטאג'. בנוסף לכך החלו במתן טיפול קוסמטי למבנה. בביקורכם במבנה סביר להניח שתתקלו בהודים אשר מנגבים עם מטליות את השיש. הם מורחים משחה אשר נשות הודו מורחות על עור גופן כבר מאות שנים. המשחה הזו אמורה לשמור על המבנה. את המשחה שעשויה מאפר, דגנים וחלב שוטפים לאחר מספר שעות במים חמים.
אל רחבת הטאג' אסור להכניס טבק, טלפונים סלולאריים, מצתים או גפרורים, מזון ועוד כל מיני דברים לפי מצב רוחם של השומרים. מצלמות מותר ורצוי להכניס (ללא חצובות), אך בתוך המבנה עצמו (הקבר) אסור לצלם.
האתר סגור בימי שישי, ופתוח ביקרו בשאר השבוע מן הזריחה ועד 19:00.
כדי להגיע לטאג' עצמו תעברו בגנים מוגולים מטופחים, עם תעלות מים פוטוגניות. המבנה עצמו ניצב על בימת שיש. משני צדדיו מבנים זהים – המערבי הוא מסגד חשוב מאוד ופעיל, ומהצד השני בניין זהה שנבנה רק כדי להשלים את ההרמוניה, ואינו יכול לשמש כמסגד היות ואינו פונה אל העיר מכה. בארבע קצוות הבימה ניצבים ארבעה צריחים מרשימים, גם הם נבנו למטרת יופי ואין להם שימוש פרקטי. בתוך המבנה, מתחת לכיפה המרכזית, נמצאת המצבה של מומטאז אשר משובצת ב-43 סוגים של אבנים יקרות, ולצידה מצבתו של בעלה – שאח' ג'אהן אשר נקבר כאן בשנת 1666. הקברים עצמם נמצאים בחדר נעול במרתף.
שימו לב מחוץ למבנה לעיטורים המורכבים, לדוגמאות הפרחוניות ולעבודת שיבוץ האבנים היפה.

אתרים נוספים בעיר אגרה :

מבצר אגרה: את המבצר החל לבנות הקיסר אכבר בשנת 1565, לשימוש צבאי. בנייתו נמשכה גם בזמן שלטון צאצאיו והמבנה שינה ייעוד והפך לארמון. הארמון שנבנה גם על-ידי שאח' ג'אהן מיודענו הפך בהמשך לכלאו כאשר בנו האכזר אורנגזב כלא אותו והשתלט על הקיסרות. אחד המבנים המרשימים במבצר הוא מוטי מסג'יד – מסגד הפנינים, אשר יש האומרים שהוא המסגד היפה בהודו.
הנוף מהמבצר לכיוון נהר היאמונה והטאג' מאהל מקסים.

בייבי טאג': בצד המזרחי של נהר היאמונה נמצא קברו של מירזה גיאס בג – אחד ממקורבי השלטון המוגולי. את הקבר הקימה ביתו נור בשנים 1622-1628 והוא מרשים ומיוחד. המבנה מזכיר באופיו את טאג' מהאל, ומכאן שמו.

 

לפרטים נוספים על טיולים בהודו  - לחצו כאן 

 
הודו  טיול עצמאי להודו  טיולים להודו  טיול בהודו


 

הודו
פסטיבל הקומב מלה 2021
טיול עצמאי בהודו
טיול עם פסטיבל
הודו למתקדמים
טיול ג'יפים בהודו
טיול משפחות להודו
הודו לאנשי עסקים
טיול נשים להודו
תרמילאי בסטייל בהודו
טרקים בהודו
נפאל
אודות
- מפת האתר -
טיול להודו
טיולים בהודו

טיולים להודו
 
  טיול בהודו  
טיול מאורגן להודודרום הודוצפון הודובית מלון בדלהיבתי מלון בהודוהודוטיול להודוטיול בהודוטיולים בהודוטיולים להודו
כל הזכויות שמורות ל- אליק חודי טיולים מיוחדים להודו  go2india.co.il
- בניית אתרי אינטרנט PureSimple -